BY(Z)MK | 400V / 3-fas / 50Hz

Expansionen av BYM-serien med kanalhjulspumpar inkluderar nu möjligheten till torrinstallation. Dessa pumpar är idealiska för rått avloppsvatten och är utrustade med 4-poliga och 6-poliga motorer upp till 160 kW. Vissa modeller finns tillgängliga med ATEX-certifiering på begäran.

Teknisk data

  • ø Utlopp mm: 300,200,150,100
  • Tryckhöjd max. m: 9,4 - 40,1
  • Kapacitet max. l/min: 4333 - 32508
  • Motoreffekt kW: 7,3 - 160
  • Faser: 3
  • Max. partikel storlek ø mm: 100 - 150
Prestanda kurva
Kurve_U.jpg Kurve_U.jpg Kurve_U.jpg Kurve_U.jpg
Specifikation

Model Colour code curve ø Utlopp mm Faser Motoreffekt kW Tryckhöjd max. m Kapacitet max. l/min Max. partikel storlek ø mm Dry installation
free standing with guide rail fitting
100BYZMK414.6 100BYZMK414.6 100 3 14,6 25,6 5500 100 Yes
100BYZMK419.3 100BYZMK419.3 100 3 19,3 29,1 5833 100 Yes
100BYZMK412.2L 100BYZMK412.2L 100 3 12,2 18,9 4333 100 Yes
150BYMK422 150BYMK422 150 3 22 29,5 7417 100 Yes
150BYMK425.6 150BYMK425.6 150 3 25,6 33,8 7967 100 Yes
150BYMK429.2 150BYMK429.2 150 3 29,2 35,9 8533 100 Yes
150BYMK433 150BYMK433 150 3 33 38,3 8520 100 Yes
150BYMK419.3 150BYMK419.3 150 3 19,3 27,8 6500 100 Yes
150BYMK412.2 150BY412.2 150 3 12,2 22,2 5833 100 Yes
150BYMK414.6 150BYMK414.6 150 3 14,6 25,1 4504 100 Yes
200BYMK625.8 200BYMK625.8 200 3 25,8 23,9 10883 100 Yes
200BYMK633.2 200BYMK633.2 200 3 33,2 25,6 12500 100 Yes
200BYMK640.5 200BYMK640.5 200 3 40,5 27,9 12917 100 Yes
200BYMK649.5 200BYMK649.5 200 3 49,5 30,1 14667 100 Yes
200BYMK610 200BYMK610 200 3 10 11,5 8000 100 Yes
200BYMK67.3 200BYMK67.3 200 3 7,3 9,4 7167 100 Yes
200BYMK613.6 200BYMK613.6 200 3 13,6 14,2 9000 100 Yes
200BYMK616.8 200BYMK616.8 200 3 16,8 17,0 8333 100 Yes
200BYMK619.5 200BYMK619.5 200 3 19,5 19,3 9000 100 Yes
200BYMK622.6 200BYMK622.6 200 3 22,6 21,6 10000 100 Yes
300BYMK698 300BYMK698 300 3 98 33,0 32508 150 Yes
300BYMK6112 300BYMK6112 300 3 112 36,2 32500 150 Yes
300BYMK6132 300BYMK6132 300 3 132 38,0 32500 150 Yes
300BYMK6160 300BYMK6160 300 3 160 40,1 32500 150 Yes
300BYMK640.5 300BYMK640.5 300 3 40,5 20,6 20333 150 Yes
300BYMK649.5 300BYMK649.5 300 3 49,5 23,1 23167 150 Yes
300BYMK658 300BYMK658 300 3 58 24,7 25166 150 Yes
300BYMK668.5 300BYMK668.5 300 3 68,5 27,9 29117 150 Yes
300BYMK682 300BYMK682 300 3 82 29,5 31166 150 Yes

ø Utlopp mm 100
Faser 3
Motoreffekt kW 14,6
Tryckhöjd max. m 25,6
Kapacitet max. l/min 5500
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 100
Faser 3
Motoreffekt kW 19,3
Tryckhöjd max. m 29,1
Kapacitet max. l/min 5833
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 100
Faser 3
Motoreffekt kW 12,2
Tryckhöjd max. m 18,9
Kapacitet max. l/min 4333
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 150
Faser 3
Motoreffekt kW 22
Tryckhöjd max. m 29,5
Kapacitet max. l/min 7417
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 150
Faser 3
Motoreffekt kW 25,6
Tryckhöjd max. m 33,8
Kapacitet max. l/min 7967
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 150
Faser 3
Motoreffekt kW 29,2
Tryckhöjd max. m 35,9
Kapacitet max. l/min 8533
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 150
Faser 3
Motoreffekt kW 33
Tryckhöjd max. m 38,3
Kapacitet max. l/min 8520
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 150
Faser 3
Motoreffekt kW 19,3
Tryckhöjd max. m 27,8
Kapacitet max. l/min 6500
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 150
Faser 3
Motoreffekt kW 12,2
Tryckhöjd max. m 22,2
Kapacitet max. l/min 5833
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 150
Faser 3
Motoreffekt kW 14,6
Tryckhöjd max. m 25,1
Kapacitet max. l/min 4504
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 200
Faser 3
Motoreffekt kW 25,8
Tryckhöjd max. m 23,9
Kapacitet max. l/min 10883
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 200
Faser 3
Motoreffekt kW 33,2
Tryckhöjd max. m 25,6
Kapacitet max. l/min 12500
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 200
Faser 3
Motoreffekt kW 40,5
Tryckhöjd max. m 27,9
Kapacitet max. l/min 12917
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 200
Faser 3
Motoreffekt kW 49,5
Tryckhöjd max. m 30,1
Kapacitet max. l/min 14667
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 200
Faser 3
Motoreffekt kW 10
Tryckhöjd max. m 11,5
Kapacitet max. l/min 8000
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 200
Faser 3
Motoreffekt kW 7,3
Tryckhöjd max. m 9,4
Kapacitet max. l/min 7167
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 200
Faser 3
Motoreffekt kW 13,6
Tryckhöjd max. m 14,2
Kapacitet max. l/min 9000
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 200
Faser 3
Motoreffekt kW 16,8
Tryckhöjd max. m 17,0
Kapacitet max. l/min 8333
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 200
Faser 3
Motoreffekt kW 19,5
Tryckhöjd max. m 19,3
Kapacitet max. l/min 9000
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 200
Faser 3
Motoreffekt kW 22,6
Tryckhöjd max. m 21,6
Kapacitet max. l/min 10000
Max. partikel storlek ø mm 100
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 300
Faser 3
Motoreffekt kW 98
Tryckhöjd max. m 33,0
Kapacitet max. l/min 32508
Max. partikel storlek ø mm 150
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 300
Faser 3
Motoreffekt kW 112
Tryckhöjd max. m 36,2
Kapacitet max. l/min 32500
Max. partikel storlek ø mm 150
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 300
Faser 3
Motoreffekt kW 132
Tryckhöjd max. m 38,0
Kapacitet max. l/min 32500
Max. partikel storlek ø mm 150
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 300
Faser 3
Motoreffekt kW 160
Tryckhöjd max. m 40,1
Kapacitet max. l/min 32500
Max. partikel storlek ø mm 150
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 300
Faser 3
Motoreffekt kW 40,5
Tryckhöjd max. m 20,6
Kapacitet max. l/min 20333
Max. partikel storlek ø mm 150
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 300
Faser 3
Motoreffekt kW 49,5
Tryckhöjd max. m 23,1
Kapacitet max. l/min 23167
Max. partikel storlek ø mm 150
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 300
Faser 3
Motoreffekt kW 58
Tryckhöjd max. m 24,7
Kapacitet max. l/min 25166
Max. partikel storlek ø mm 150
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 300
Faser 3
Motoreffekt kW 68,5
Tryckhöjd max. m 27,9
Kapacitet max. l/min 29117
Max. partikel storlek ø mm 150
Dry installation Yes

ø Utlopp mm 300
Faser 3
Motoreffekt kW 82
Tryckhöjd max. m 29,5
Kapacitet max. l/min 31166
Max. partikel storlek ø mm 150
Dry installation Yes
General
ø Utlopp diameter mm 100mm, 150mm, 200mm, 300mm
Tryckanslutning Fläns DIN/ANSI DN100 (PN10), Fläns DIN/ANSI DN150 (PN10), Fläns DIN/ANSI DN200 (PN10), Fläns DIN/ANSI DN300 (PN10)
Tillbehör Horisontell installation/vertikal installation
Pump
Komponenter
Pumphjul Enkanaligt pumphjul, Dual-kanal impeller
Axeltätning Dubbel mekanisk tätning
Lager Slutet kullager
Cooling Jacket Dry Installation
Material
Pumphjul Grått gjutjärn EN-GJL-250
Pumphus Grått gjutjärn EN-GJL-250
Axeltätning SiC, övre i oljebad
Slitring Brons
Pumpad vätska
Temperatur 0-40°C
Typ av vätska Kommunalt avlopp
Motor
Smörjning Turbin olja (ISO VG32)
Motorskydd (inbyggd) Termiskt skydd Miniatyr
Typ, poler Induktionsmotor, 4 poler, IP68, Induktionsmotor, 6 poler, IP68
Isolering Isoleringsklass H
Fas / Spänning 3-phase / 400V / 50Hz / s.d.
Material
Pumphus Grått gjutjärn EN-GJL-250
Axel Rostfritt stål EN-X14Cr­Mo­S17, Rostfritt stål EN-X20Cr13
Kabel Gummi, H07RN8-F
Dimensioner i mm:
W1: lägsta vattennivå
  • 100BYZMK414.6
  • 100BYZMK419.3
  • 150BYMK433
  • 150BYMK429.2
  • 150BYMK425.6
  • 150BYMK422
  • 150BYMK419.3
  • 150BYMK412.2
  • 150BYMK414.6
  • 100BYZMK412.2L
W1: lägsta vattennivå
  • 200BYMK610
  • 300BYMK640.5
  • 200BYMK613.6
  • 200BYMK616.8
  • 200BYMK619.5
  • 200BYMK622.6
  • 200BYMK625.8
  • 200BYMK633.2
  • 200BYMK640.5
  • 200BYMK649.5
  • 300BYMK649.5
  • 300BYMK658
  • 300BYMK668.5
  • 300BYMK682
  • 300BYMK698
  • 300BYMK6112
  • 300BYMK6132
  • 300BYMK6160
  • 200BYMK67.3
ModellABB1CC1DN1DN2J2K1K2K3K4LMO
100BYZMK414.6878781541457207100150197205502622817283520942
100BYZMK419.3968781541457207100150197205502622817283520942
100BYZMK412.2L878781541457207100150197205502622817283520942
150BYMK42212016904205472411501502732005026409112835601161
150BYMK425.613267304205472411501502732005026409112835601161
150BYMK429.213267304205472411501502732005026409112835601161
150BYMK43313267304205472411501502732005026409112835601161
150BYMK419.39856103704672091501502732055026379082835201076
150BYMK412.28956103704672091501502732055026379082835201076
150BYMK414.68956103704672091501502732055026379082835201076
200BYMK625.8133390055065029120020036930169284212093675601417
200BYMK633.2133890055065029120020036930169284212093675601417
200BYMK640.51405103060077935320025036931869286412313506801539
200BYMK649.51535103060077935320025036931869286412313506801539
200BYMK610105074045054724120025036931869285712243506801364
200BYMK67.399074045054724120025036931869285712243506801364
200BYMK613.6114074045054724120025036931869285712243506801364
200BYMK616.8120890055065029120020036930169284212093675601417
200BYMK619.5133387855065029120020036930169284212093675601417
200BYMK622.6133390055065029120020036930169284212093675601417
300BYMK698177312207001022443300350527377100712121737602-1970
300BYMK6112177312207001022443300350527377100712121737602-1970
300BYMK6132209012207001022443300350527377100712121737602-1970
300BYMK6160209012207001022443300350527377100712121737602-1970
300BYMK640.5146311006309153863003505273771002120717326029001880
300BYMK649.5159311006309153863003505273771002120717326029001880
300BYMK658159311006309153863003505273771002120717326029001880
300BYMK668.5177311006309153873003505273771002120717326029001880
300BYMK682177311006309153873003505273771002120717326029001880
Dimensioner - gejder montage typ i mm:
  • 100BYZMK414.6
  • 100BYZMK419.3
  • 150BYMK433
  • 150BYMK429.2
  • 150BYMK425.6
  • 150BYMK422
  • 150BYMK419.3
  • 150BYMK412.2
  • 150BYMK414.6
  • 200BYMK610
  • 300BYMK640.5
  • 200BYMK613.6
  • 200BYMK616.8
  • 200BYMK619.5
  • 200BYMK622.6
  • 200BYMK625.8
  • 200BYMK633.2
  • 200BYMK640.5
  • 200BYMK649.5
  • 300BYMK649.5
  • 300BYMK658
  • 300BYMK668.5
  • 300BYMK682
  • 300BYMK698
  • 300BYMK6112
  • 300BYMK6132
  • 300BYMK6160
  • 200BYMK67.3
  • 100BYZMK412.2L
W1: lägsta vattennivå
ModellBB1CC1DN1DN2P1P2QRS1S3TUV1
100BYZMK414.6605345457207100150260605130890380115706816310
100BYZMK419.3605345457207100150260605130980380115796906310
100BYZMK412.2L605345457207100150260605130890380115706816310
150BYMK4227304205472411501503107301381213350909981098360
150BYMK425.673042054724115015031073013813383509011231223360
150BYMK429.273042054724115015031073013813383509011231223360
150BYMK43373042054724115015031073013813383509011231223360
150BYMK419.3630370467209150150260630137997350130813923310
150BYMK412.2630370467209150150260630137907350130723833310
150BYMK414.6630370467209150150260630137907350130723833310
200BYMK625.8900550650291200200350900150134550012011181228360
200BYMK633.2900550650291200200350900150140350012011561266410
200BYMK640.510306007793532002504301030172155045012011511261410
200BYMK649.510306007793532002504301030172155045012012811391410
200BYMK6107604505472412002503107601651060380115831936310
200BYMK67.37604505472412002503107601651000380115771876310
200BYMK613.676045054724120025031076016511503801159211026310
200BYMK616.890055065029120020035090015012205001209931103360
200BYMK619.5900550650291200200350900150134550012011181228360
200BYMK622.6900550650291200200350900150134550012011181228360
300BYMK698122070010224433003505501250205178860012014861596508
300BYMK6112122070010224433003505501250205178860012014861596508
300BYMK6132122070010224433003505501250205210060012017541884740
300BYMK6160122070010224433003505501250205210060012017541884740
300BYMK640.511006309153863003505001130205147850012011761286410
300BYMK649.511006309153863003505001130205160850012013061416410
300BYMK65811006309153863003505001130205160850012013061416410
300BYMK668.511006309153873003505001130205178850012014861596508
300BYMK68211006309153873003505001130205178850012014861596508

BYMK-serien levereras med en extra kylmantel som möjliggör torr installation. Lerigt vatten innehållande partiklar och långa fibrer kan pumpas med det slutna kanalhjulet, som ingår i den nya BY-designen och är igensättningsresistent, vilket kombinerar effektivitet och operativ säkerhet. ATEX-certifiering finns tillgänglig på begäran.